SKS:n kokous ja kesäretki Lonnan saareen 2.6.2021 klo 17

Tervetuloa Suomalaisten Kemistien Seuran kokoukseen ja kesäretkelle Lonnan saarelle 2.6.2021 klo 17.00 !

Lonna on 150 metriä pitkä saari, joka kuuluu Suomenlinnan kaupunginosaan. Saari sijaitsee Kauppatorin ja Suomenlinnan välissä. Etäisyys mantereelta on vain 1,5 kilometriä, Matka saarelle taittuu JT-Linen lautalla kymmenessä minuutissa. Lähtö Kauppatorilta JT-Linen lautalla klo 17.

Mennään rentoutumaan ja nauttimaan viehättävästä saariympäristöstä ja napataan mukaan piknik eväät saaren kahvilasta!

Tarkemmat tiedot ohjelmasta ilmoittautuneille. Retken toteuttamisessa huomioidaan koronarajoitukset.

Finnish Chemical Society’s Meeting and summer trip to Lonna island 2nd of June at 17

Welcome to the Finnish Chemical Society’s Spring Meeting and summer trip to Lonna island !

Lonna island, just 150 m long, is part of the Suomenlinna district, located between Helsinki’s bustling market square and the Suomenlinna fortress island. The island is only 1.5 km from the mainland, so the journey takes just under ten minutes on the JT-Line ferry, which departs from the market square dock at 17.00.

Let’s go to relax and enjoy the picturesque island of Lonna while grabbing a picnic from the island cafe!

More information will be sent after registration. Restrictions during the coronavirus epidemic are taken into account.